Logo da.masculineguide.com

JFKs Hawaiiskjorte Solgt På Auktion For Hvor Meget Præcist?

Video: JFKs Hawaiiskjorte Solgt På Auktion For Hvor Meget Præcist?

Video: 2016 Laureate Dinner and Auction 2024, Kan
Image
Image

Det er ingen hemmelighed, at John F. Kennedy, den 35. præsident for Amerikas Forenede Stater, havde upåklagelig stil.

Med hans perfekt skårne dragter, slanke hår og evnen til at sømme smoking-looket hjalp JFKs pleje og klædeskab ham ikke kun med at skille sig ud fra tidligere præsidenters sartorale blidhed, men hjalp også med at hæve præsidentens position. Kombiner det med sin kones skønhed og hjerner og hans billed-perfekte børn, og det er ikke underligt, at det amerikanske folk afvikler henvisningen til Kennedy White House som nutidens Camelot (alt utroskab til side).

Denne uge gik en af JFKs egne hawaiiske skjorter på auktionsblokken hos LiveAuctioneers med forventning om, at de højeste bud ville være et eller andet sted inden for $ 20.000. Med sin oprindelse i godset til Kennedy-familiens økonomiske rådgiver og ven, Thomas J. Walsh, kom denne Hale Hawaii-skjorte faktisk og bogstaveligt talt til at være i Mr. Walshs besiddelse lige uden for JFKs ryg.

Image
Image

Som LiveAuctioneers siger,”Præsidenten bad Tom Walsh om at have et uformelt møde med ham ude ved poolen i Palm Springs,” hvilket i sig selv er ret dårligt,”men hr. Walsh medbragte imidlertid ikke noget tøj, der var egnet til at slappe af i poolen. På grund af hans mangel på passende pooldragt gav præsidenten Mr. Walsh sin hawaiisk skjorte. Det var under dette møde i december 1961 på pooldækket i Palm Beach, at Kennedy gav Walsh den hawaiianske skjorte, der tilbydes her.”

Hele denne situation virker bare så JFK. Selvfølgelig ville han give dig den hawaiiske skjorte fra ryggen, det er bare den type cool-ass fyr, han var.

nærmere kig på trøjen afslører”John. F. Kennedy”i rødt på indersiden, sammen med typiske hawaiiske skjorteoplysninger som hulgirls, blomster, frugter og palmer.

Image
Image

Så det øjeblik du har ventet på: Hvad var de endelige omkostninger?

Auktionen for JFKs hawaiiske trøje sluttede den 20. februar 2019 med det endelige vindende bud på kun $ 5.500. Selv om dette kan virke som en masse penge til næsten 60-årig skjorte (selvom den var ejet af den tidligere præsident), var det vindende bud kun kvart skøn og må have været en stor skuffelse for Mr. Walshs ejendom. I betragtning af at JFKs officielle Air Force-bomberjakke solgtes i 2013 for $ 629.000, kan den, der købte denne skjorte, muligvis lige have scoret århundredets memorabilideal.

Hvis du vil se nærmere på JFKs mode- og plejeliv, kan du lære mere om hans foretrukne cologne.

Anbefalede: